פליטת פה?

 

פליטת פה?

לא לעתים קרובות עולה הנצרות לכותרות, ובמיוחד לא האפיפיור; האירוע שבו העלה עליו האפיפיור החדש את חמתם של מוסלמים ברחבי העולם היה דוגמה יוצאת מן הכלל אשר גרמה לויכוח לגבי השאלה באם ההתבטאות של הכס הקדוש בנושא הקשר בין האיסלם לחרב היתה מקרית או מתוכננת. רבים הם הנתונים שמכוונים לכך שהאמירה היתה חלק ממדיניות מתוכננת ועדכנית של הכס הקדוש, שמטרתה לבנות תדמית חדשה לכנסיה בעולם של היום.

איפה ואיפה?

למותר לציין כי בזמן שרבים במערב רואים את התבטאויותיו של בנדיקטוס ה-16 בענין האלימות המוסלמית, אף שהיתה רק ציטוט של נאום עתיק, כשגיאה דיפלומטית, איש אינו מוצא לנכון לראות כך את ההתבטאויות המאיימות והמלחמתיות הנשמעות מפי אישים פוליטיים מוסלמיים כנשיא אירן או מנהיג החיזבאללה. לא מדובר רק במדיניות הקלאסית של "איפה ואיפה" אלא במה שמוכר כמאפייניהן של שתי הדתות במדיניות ההווה. ממנהיגי מדינות מוסלמיות או מכהני דת מוסלמיים מצפה העולם לאמירות קנאיות ואלימות ואילו מן הנצרות מצפים לפעול ב"פרופיל נמוך" ובגישה המתנגדת לאלימות.

פירותיה של תעמולה

מה שרוב הציבור אינו מודע לו הוא שעצם הגישה המפרידה בין הנצרות לאלימות היא, כשלעצמה, פרי תעמולה נוצרית, אשר פועלת כדי להציג את הכנסיה הנוצרית כגוף המתנגד לאלימות – וזאת בניגוד להסטוריה של הכנסיה הנוצרית ושל הזרמים הנוצריים הפוליטיים, הסותרת זאת. בהסטוריה העולמית של ההווה ידועים מקרים רבים שבהם הפעילו קהילות נוצריות אלימות זו כלפי זו (כמו בסכסוכים דתיים בין קתולים לפרוטסטנטים או במקרים הידועים לשמצה כמו טבח סברה ושתילה שבוצע על ידי נוצרים) אך אף על פי כן מצליחה הנצרות להיתפס בציבור העולמי כשוחרת אהבה, סליחה ושלום – ואין ספק שהכנסיה הנוצרית העולמית רואה בתדמית כזו משום חשיבות עליונה.

גם האפיפיור אשר כשל לכאורה בדבריו כלפי האיסלם תפס זמן לא ארוך לפני כן כותרות מסוג שונה לגמרי; בתחילת השנה תפסה את כותרות העיתונות בעולם כותרת אפיינית למדיניות הנוצרית הקלאסית, שבאה מאותו מקור:

עליכם לאהוב אחד את השני ללא תנאים" דרש האפיפיור בנדיקטוס ה16 ממאמיניו

(מאת סטיבן בייטס גרדיאן "הארץ" 27.1.06)

בכתבה מינואר השנה, נמסר כי "האפיפיור הצליח שלשום להפשיר את תדמיתו הצוננת, כששלח ל1.1 מיליארד המאמינים הקתוליים ברחבי העולם את הרהוריו הלבביים על טבעה של האהבה. ...צורך לטפח אהבה ללא תנאי כלפי כל בני האדם. אין להשתמש באהבה כאמצעי להשגת מטרות אחרות"

עוד אמר האפיפיור כי "עלינו לטפח מחדש את הנכונות לסייע לשכנינו הנמצאים במצוקה..." ודיבר על "קידום הצדק באמצעות פתיחות מחשבה לצרכים של הטוב המשותף לכולנו...", וציין כי "אהבה כלפי אלמנות ויתומים, חולים ואסירים, ואנשים במצוקה מכל סוג היא חיונית לכנסייה בהעברת המסרים של הברית החדשה"

נשאלת השאלה איך אמירות מסוג זה, האפייניות לקו הרשמי השגור של הכנסיה הקתולית, עולות בקנה אחד עם ההתייחסות של הכס הקדוש לנושא המוסלמי, כפי שנתפרסמה לאחרונה במסגרת ביקורו של האפיפיור בגרמניה. גורמים המקורבים לכנסיה, אף כי אינם נמנים על הסגל שלה, טרחו לציין לאחרונה כי אין סיכוי רב שמדובר ב"פליטת פה". לגישה זו יש רגליים איתנות כי הכנסיה הקתולית היא אולי המוסד הנודע ביותר במידה שבה הוא מקפיד על הפן הפוליטי-תקשורתי של תדמיתו בעולם, וסביר שהאפיפיור ידע בדיוק מה תהיה המשמעות של אמירה הקושרת – גם ברמז וגם על ידי צד שלישי – בין האיסלם לאלימות.

נתונים נוספים