דם על הידיים

Normal 0 false false false EN-US X-NONE HE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;}

דם על הידיים

אי המוסריות של ישראל

הפיצול גוף-נפש בהשלכתו לפוליטיקה איפשר לרוצחים הנאציים של מלחמת העולם השניה לנסות ולהתחמק מעונש על ידי שתי האמירות: 1."אני רק נתתי הוראות" 2. "אני רק מילאתי הוראות". אלה הם בבירור טענותיהם של הגוף המנותק מנפש, המצהיר כי שימש רק ככלי בידיה, ושל הנפש המנותקת מגוף, הטוענת שהגוף הוא שביצע את הפשע. אלה ששמעו טיעונים אלה כפרו, למרבה המזל, ברעיון הפרדה זה והענישו את הפושעים על יסוד הידיעה שכל אדם חי ניחן בשניהם ואינו יכול לחמוק מאחריות. (העונש המתאים לפשעים מחרידים אלה נמצא, פעמים רבות, יישומה של הפרדה כזו בין גופו של הפושע לרוחו).

בישראל של שנת 1999 מנסה הממשל רעיון חדש, "מדעי", כדי לשחרר רוצחים מאחריות; אחרי שהוסכם - על דעת נוכלים מעטים - שאת הרוצחים הגדולים ניתן לשחרר ממשפט ומאחריות בשל היותם "לוחמי חופש" ואף להעניק להם פרסים, נעשה כיום מאמץ לשחרר את הרוצחים הקטנים. כדי לבצע זאת הועלה הרעיון לבדוק מחדש את ההגדרה "דם על הידיים". עד לאחרונה שימשה הגדרה זו כדרך להחזיק בכלא לפחות את אלה שביצעו את הפשעים ברמת החומר, כלומר את אלה שבמו ידיהם ממש ביצעו מעשי רצח. כבר עובדה זו כשלעצמה מציגה אינפלציה ערכית ביחס לתפישת האחדות שלעיל, שכן אפילו הרוצחים הנאציים, כאמור לעיל, לא חמקו מעונש אם "רק" ביצעו.

ולא רחוק היום שבו יחליט מי שיחליט, בתשוקתו העזה לשחרר את הרוצחים, כי: א. גם לקצבים דם על הידיים, ולכן דם על הידיים איננו מהווה הוכחה לדבר, שלא לדבר על כך שהדם נשטף כבר מהידיים, וכי גם למי שירה או פוצץ לא היה דם על ידיו. ב. דם על הידיים יש, בעצם, רק לקרבנות, מה ש"מוכיח" שהם, בעצם, האשמים, שהם, בעצם, קיבלו מה שמגיע להם וש"בכלל מה הם עשו שם (הקרבנות, במקום הרצח)?", "מה הם חיפשו שם (הקרבנות, אולי לרצוח פלשתים)?" ו"מי שלח אותם לשם (הקרבנות, אולי רצו להתאבד)?" - "הכל פרובוקציות של הימין" - וירחצו רשעים בנקיון כפיים המאושר משפטית.

נתונים נוספים