הסברה כהתנצלות

 

הסברה כהתנצלות

מאמץ הסברתי לא מוצדק

 

אנשי שלומנו משקיעים היום את משאביהם היקרים והמעטים בהסברה: הם מסבירים למה לא צריך גדר, למה צריך מיגון טוב יותר, מדוע לא לסגת מהשטחים ועוד ועוד. הם מסבירים לאנשי השמאל, לממשלה, לאמריקנים ולערבים. הם מאמינים שהסברה היא הדרך היחידה – הן מכיוון שכך חינכו אותם והן מכיוון שזו הדרך היחידה שנותרה להם.

כי הם מסבירים לאלה שמהם הם צריכים, למעשה, לתבוע.

בתנאים שבהם נשמרים זכויות האדם, אתה אינך צריך להסביר לממשלתך מדוע יש לך זכות להגן על עצמך בדרך שבה תבחר – הם אלה שצריכים לשכנע אותך אם הם רוצים להפקיע את זכותך להגנה עצמית.

בתנאים שבהם נשמרות זכויותיך אתה אינך צריך לשכנע את השמאל מדוע להישאר על אדמתך – הוא זה שצריך לשכנע אותך מדוע אין לך זכות עליה.

בתנאים של אמת וצדק אין ישראל צריכה להתנצל לפני העולם על כך שהיא מותקפת. העולם הוא זה שצריך להסביר מדוע הוא אינו תומך בה - ולדעת שסכנת הוקעה מוסרית מרחפת על כל מדינה שאינה תומכת במאבקה הצודק של ישראל העוסקת בהגנה עצמית.

כשאתה עוסק בהסברה, אתה מתחיל להאמין שאתה הוא זה שצריך להסביר. במצב כזה אתה מתחיל לתרץ את פעולות החיים היסודיות שלך – ומהר מאד אתה לא בטוח אם מותר לך לנשום וללכת, כי אולי אתה עושה זאת על חשבונו של מישהו אחר.

תפתח את העיניים: אלה שתובעים ממך הסברים, סיבות ותירוצים אינם יכולים לחיות בלעדיך. למעשה, הם חיים בזכותך, על חשבונך ואתה הוא המחזיק אותם בחיים. ממשלתך, אשר מרשה לעצמה להפקיר אותך לידי אויביך מסיבות פוליטיות, ניזונה מכספי המסים שלך כדי לממן את כל ההגבלות שהיא מטילה עליך.

השמאל, המשתמש בך כבשעיר לעזאזאל, עושה זאת מכיוון שהוא יודע כי רק אתה, מבין כל המעורבים בסכסוך, תהיה זה שיעסוק בהסבר של עמדותיך הצודקות, אשר אינן זקוקות להסבר – ותעשה זאת כלפי אויביך, שבראשם הממשלה אשר חונקת את אפשרויותיך.

במקום להגן על זכויותיך, אשר אויביך פוגעים בהם, אתה תתחיל להסביר את עצמך, ומכיוון שאין לאף אחד מאלה הניצבים נגדך שום ענין לשמוע את הסבריך, הם יודעים שלמעשה אתה מתנצל על עצם קיומך ועל עצם היותך בעל זכויות. ביודעם זאת, הם מציגים את הדברים כאילו הם אינם מבינים, כאילו הם באמת זקוקים להסברתך – ואתה ממשיך לסכן את העומדים לצידך בדבריך שאין בהם צורך.

כי הדרך הבטוחה לבעל זכויות להפסיד את זכויותיו היא לנסות ולהסביר מדוע הן שלו; אין שום סיבה להסביר למי שאינו בעל זכויות מדוע אין לו את הזכויות. הוא זה שעליו לבסס כל טענה שיש לו לגבי זכויות ולא להיפך. אם בעל זכויות מסביר את עצמו, הוא מודה, למעשה, שאיננו בטוח בהן.

נתונים נוספים