הברבור המנצח

 

הברבור המנצח

שפתו של "הברבור השחור" כתנאי

 

אחד הסרטים שמשכו את תשומת לב האקדמיה ההוליבודית באירוע השנתי של הענקת ה"אוסקר" 2011 היה "הברבור השחור". הפרס היחידי שקיבל הסרט ניתן לשחקנית הראשית שלו, נטלי פורטמן. לא מן הנמנע שדבר זה הוא ביטוי של הקושי האובייקטיבי שקיים בהבנתו של סרט זה, המתרחש על רקע העלאתה והפקתה של הצגת בלט קלאסי, שכן משמעות הדבר היא שבנוסף ליכולת להעריך את היבטי אמנות הקולנוע הקיימים בסרט נדרשת מן המבקרים גם יכולת להתייחס לאמנות הבלט. זוהי, כנראה, הסיבה לכך שזכיית הסרט בפרס היתה רק עבור יכולת המשחק שהוצגה בו.

אין ספק שרבים מקהל הצופים לא ראו סרט זה או לא הבינוהו. אך הסיבה ש"הברבור השחור" מצא בכל זאת את דרכו לרשימה המכובדת של מועמדי האקדמיה (ודי בכך כדי להעלות את קרנו בעיני קהל הצופים, הרואה בכך – ובצדק - אות של איכות), על אף קשיי הביקורת של חברי האקדמיה להעריכו כראוי נובעת מכך שהוא עוסק בשתי אמנויות שהן בעלות מעמד משמעותי מבחינה תרבותית: קולנוע ובלט.

אמנות הבלט הקלאסי, על אף שהיא איננה מדברת אל קהל גדול יחסית לאוכלוסיה, היא בעלת מעמד תרבותי מרכזי, בדומה למוסיקה קלאסית. בשל הדרישות הגבוהות והמוקפדות שאמנות זו מציגה לאלה העוסקים בה ולקהלה מהווה סרט קולנוע שעוסק בה אירוע תרבותי שאין מוסד כמו האקדמיה ההוליבודית, הרואה עצמו כנציג של קידמה תרבותית, יכול להתעלם ממנו. לכן הוא מוצא לנכון לתת לסרט כזה מקום של כבוד גם אם קשה למבקרים ולקהל להבינו.

אך הדרישה של התמחות אמנותית כפולה ממבקרי הקולנוע, שהיא כמעט בגדר של נמנעת המציאות, קיימת גם לגבי הצופה בסרט. יתרה מזו: מעבר להיותה תנאי להבנת היצירה ולהערכתה היא מהווה גם תנאי להנאה ממנה. יצירת אמנות איננה מנותקת מההקשר התרבותי שבו היא נוצרת. יתרה מזו, היא מתייחסת לשפת התרבות הזו כדי שניתן יהיה להבינה. זו הסיבה שבכדי להבין יצירת אמנות יש לדעת, קודם כל, אל מה היא מתייחסת. הבנה זו איננה רק תנאי טכני אלא יסוד להנאה האמנותית בכלל, כפי שמהווה ידיעת שפה תנאי להנאה מקריאת ספר הכתוב בשפה זו.

מבחינות רבות, האמנות – בשל היותה מהות המעבירה מסרים - היא ענין של לשון, המהווה, כאמור, תנאי להבנתה ולמעשה גם להנאה ממנה. אך אין לשון זו לשונם של בני אדם רגילים אלא של אמנים, כלומר: היא איננה משתמשת במושגים אלא במחוות, ואלה שונות זו מזו ומיוחדות לכל סוג או סוגה אמנותית. ראשית יש להכיר את לשון האמנות המסויימת שבמסגרתה נוצרת היצירה האמנותית. סרט קולנוע של אופרה תובע להבין את אמנויות הקולנוע והאופרה גם כדי ליהנות מכל אחת מהאמנויות בפני עצמה וגם בכדי להיות מסוגל להעריך בכלל את השילוב בין השתיים. ללא הערכה נכונה כזו אין סיכוי ליהנות כראוי משילוב כזה.

כפי שניתן להבין משמו, הסרט "ברבור שחור" אומר משהו לגבי המושג ברבור שחור, שמתבטא בדמות הברבור השחור בסיפור העלילה של הבלט "אגם הברבורים". אם מישהו רואה סרט זה בלי להכיר את הסיפור ולהבין את המושג, הוא במצב אפילו יותר נחות מזה של מי שאיננו מבין את שפת הבלט הקלאסי. שכן, התנאי ליהנות מסרט המתרחש בהקשר של הפקת הבלט הזה הוא יותר מאשר הבנת לשון אמנויות הקולנוע, המוסיקה והבלט, אלא גם הבנתו המסויימת של הבלט "אגם הברבורים". במיוחד מתייחס הדבר לתיאור היצירה את האגם כשדה קרב בעל אופי מטפיסי.

במיוחד בהקשר של הסרט "ברבור שחור" יש חשיבות לא רק לידיעת סיפור העלילה של הבלט אלא גם להבנת השלכותיו המטפיסיות (המוצהרות, אגב, כמאבק בין הטוב והרע). אך בכך לא מסתיימת הדרישה ממי שחווים את יצירת האמנות: אם וכאשר מבינים את הקשר בין מטפיסיקה לפסיכולוגיה ניתן לחדור ולהעמיק אל הדרך שבה מתחולל העימות בין הטוב והרע בנפש האדם הרוקד, שכן רקדן הבלט הקלאסי, כמו זמר אופרה, משלב באמנות המחול שלו גם את אמנות הדרמה הממחישה מאבק זה.

בנוסף לכך, מתארת יצירה זו את המתרחש בנפשה של הרקדנית, שנבחרת למלא את התפקיד הראשי בהופעת בלט זו, שחייבת לבטא ערכים אלה לא רק על הבמה אלא גם בחייה הפרטיים, הכוללים עימותי טוב ורע הן עם אנשי המקצוע מאחורי הקלעים, הן עם נושאים של זהות מינית, והן ביחסיה עם אמה, שמייצגת גם את מורשתה המשפחתית וגם את האמנותית-מקצועית, שכן היא מורתה, שלא לדבר על בעיות בריאותיות אובייקטיביות, שלגבי כולם צריכה היא לגבש עמדות מוסריות ומדיניות.

ההיקף הגדול הזה של תחומים, הקיים בחייו של כל אדם, מתבטא ביצירה זו ביחס שבין האמנויות לחיים המעשיים. בסרט מיוחד במינו זה נפרשת מערכת נרחבת זו של יישומים למציאות הפסיכולוגיה האנושית של המאבק המטפיסי, מה שמעניק, לפיכך, ליצירה עומק נדיר. דבר זה שווה הערכה ראויה עוד לפני שניגשים לשאלות כמו באיזו מידה - אם בכלל – הצליחו יוצרי הסרט לבטא בו מבחינה אומנותית את כל היקף הערכים המעורבים? ואולי – וזה מה שבעיקר חשוב ביצירה זו – איזה מבין הברבורים שבאגם גובר בסופו של דבר ומצליח לנצח?

 

נתונים נוספים