המרד הצודק באליל ה"איך"

 

המרד הצודק באליל ה"איך"

 

ב"בארי לינדון" של קובריק יש תמונה ובה הגיבור, בארי לינדון, מסייע לרמאי קלפים לרמות אציל על ידי העברת סימנים בצורה מתוחכמת ביותר ובלתי ניתנת לאיתור. בסוף המשחק, בו מפסיד האציל סכום כסף נכבד, הוא מסרב לשלם. הוא אומר כך: "אף כי אינני יודע בדיוק איך, אני משוכנע שרימית אותי".

זוהי דוגמה לחכמה אמיתית.

החכם אינו מרשה לעצמו להיתפש לסדרה של כללים ולעבוד אותה כעבוד אליל. הוא רואה את עצמו כיצור אנושי, וככזה כבעל תפישה מלאה של מציאות, תפישה אשר משתרעת, ללא גבול, גם מעבר להסכם זה או אחר של פרוצדורה. תפישה זו, הרואה את האדם כיצור יודע, ואשר רוב בני האדם מחזיקים בה כי בפועל הם רואים את עצמם כיצורים יודעים, ידועה כ"שכל הישר" אך היא הרבה הרבה יותר מזה: מקובל ש"שכל ישר" (שלעתים קוראים לו גם, מתוך התחמקות מסויימת, "אינטואיציה") הוא תפישתו של האדם הפשוט, הבריא, הבלתי מתוחכם. ככזו, תפישה זו היא במעמד נחות כלפי תפישת איש המדע או הפילוסוף, שהיא מדוייקת, מושכלת ובסופו של דבר נכונה יותר. זוהי טעות נפוצה. האמת היא שיכולתו של אדם, כמו זה שראינו בסרט, לזהות את קיומה של אי סבירות גם אם אין הוא יכול להסביר את פרטיה, מצביעה לא רק על יכולת שכלית טובה, אלא – במיוחד – על אומץ ליבו של מי שאינו כבול למוסכמות חברתיות.

מתוך צפיה בסרט מן הסדרה "סטארגייט" המבוססת על סרט בשם זה אני חושב כי אין ספק שיש בסדרה זו ביטוי של התקדמות רוחנית רבה. בעיקרו של דבר, זהו ביטוי איחודי של העתיד עם העבר. כפי שהראתה אין ראנד ב"אטלס", אנו נעים לעתיד כדי לגלות את העבר בהיפוך. על ידי הטכניקות המשוכללות של התנועה בחלל החיצון של המאות העתידות, אנו חושפים יותר ויותר את מה שביסודות הארכיאולוגיים שנמצאים כאן, על האדמה, בפירמידות במבנים ובתמלילים של התרבויות העתיקות.

נתונים נוספים