הסרט האמריקני

 

הסרט האמריקני

 

אמנות הקולנוע, שכבשה את העולם, היא היום ראש החץ של המגמות האמנותיות של המערב – וזה קובע במידה רבה את ערכי היסוד הכלל-עולמיים. הגורם המוביל במכלול זה בעולם הוא הסרט האמריקני, שליצירתו חברו גורמים הסטוריים ותכניים גם יחד; אלה הביאו לכך שארה"ב היא ענק אמנותי בעל השפעה רבה - שאיננו מודע לכוחו.

ענק זה מושפע לא פחות משהוא משפיע כי הוא זקוק לאישורו הכלכלי של קהל הצופים - והאישור מתקבל רק ברמה חומרית - כסף - ולא ברמה רוחנית. למעשה, מבחינה רוחנית סופג הסרט האמריקני בוז מתמיד מן האינטלקטואלים האירופאיים השמאלניים, הלאומניים והדטרמיניסטיים. ערכים אלה הם בין הקובעים את ההשפעה הרוחנית של ארה"ב על העולם דרך אמנותה. סכום ערכים אלה כולל את התרומה המוסרית הנוצרית, כשהיא משולבת כעסקת חבילה בקולנוע הפופולרי.

גם היום, כאשר רבים מהסרטים שבעולם נעשים מחוץ לארה"ב, שהיתה המקור לאמנות זו, רוב ערכי הקולנוע הפופולרי בעולם נוצרים, אם לא בארה"ב גופה, בהשראה אמריקנית. דוגמה אחת לכך היא הסרטים ההסטוריים, סרטי המתח והמערבונים שנעשו באיטליה למטרת הפצה בקרב ההמונים עפ"י קני-מידה אמריקניים. דוגמה אחרת היא השפעות קולנועיות אמריקניות על תעשיות קולנוע זרות מכל הבא ליד, החל ממה שנעשה בקולנוע במזרח, כמו סרטי הקרטה, המבוססים על דרמה מערבית וכלה בסרטי הרפתקה הסטוריים להמונים ויצירות בתחום המחזמר שמופקות במסגרת הקולנוע ההודי והערבי.

בצד אלה התפתחו בארה"ב טכנולוגיות ייחודיות ולא פשוטות לחיקוי כמו אמנות הקומיקס האמריקאית למבוגרים וסרטי האנימציה לילדים ולכל המשפחה שיוצריהם העיקריים הם אולפני וולט דיסני ודומיהם. השפעתם ומשמעותם מבחינה אמנותית של אלה גדולה וחשובה במיוחד בשל הקשר שלה לאמנות הקולנוע כביטוי של אמנות מושלמת, שבה יש לאמנים שליטה במלוא התמונה המוצגת לפני הצופה. זהו ההסבר הפילוסופי לעצמה ולמעמד הקלאסי המיוחד של הסרטים המצוירים הקלאסיים, להנאה המיוחדת שנובעת מתכנון מדוקדק שיש בהם של פרטים שלא ניתן לבצעו בסרט המבוסס על צילום – ובעיקר לכך שטכניקות אנימציה התפתחו ביותר בשנים האחרונות והן מוצאות יותר ויותר את מקומן בסרטים למבוגרים, המוקרנים על מסכי ההווה.

מתחת לאלה קיימת מחתרת גלויה שהיא התנועה ההמונית האמיתית: הכלכלה. ההיצע והביקוש הם בעלי כוח השליטה האמיתי בשוק אמנות הקולנוע, על אף שהאינטלקטואלים, כמבקרי אמנות, מנסים לנתק את ההשפעה של ייצור הסרט המסחרי על כוח, צדק ורעיונות מוסריים, ללא הצלחה. המבקרים אינם יכולים לבלום את קרבתם הטבעית של ההמונים לאמנות המבטאת את היכולת האנושית במיטבה. ההמונים בולעים את החומר המסופק על ידי האמנות וזו מנסה, כפי יכולתה, להתאים את עצמה לדולר. התהליך הולך וגדל כל הזמן כשהוא מקיף עוד ועוד קהל אוהדים כלל-עולמי לטובת הקולנוע האמריקני, אך גם יוצריו אינם מצליחים להבחין במדויק בערכים הנדרשים על ידי הקהל.

כניסת סרטי הוידאו לשוק אמנות הקולנוע היתה בין הדברים שהביאו לדחיפה גדולה להתפתחות הקולנוע, בניגוד לתחזיות אפלות שחזו שהדבר יביא להשמדתה. טעותם של חוזי השחורות בוססה על התפישה החומרית המוטעית לגבי רוחניות האדם וצרכיו האמנותיים, שהניחה כי קיים כבר סף סיפוק שמוצה בתחום זה על ידי הציבור העולמי. אך זה הוכיח את עצמו כבעל תיאבון בלתי נדלה לחוויה אמנותית מתוחכמת. לכן נגרמה התפתחות רבה שעברה על תעשיית הקולנוע בדור האחרון, וזו הראתה השקעה מתגברת והולכת של משאבים וכוחות אמנותיים ביצירת קולנוע איכותי גדול-מימדים, כאשר אין הצריכה של חווייה קולנועית פרטית ואינטימית מתנגשת ברצון לצפות בקולנוע על מסך רחב בבית הקולנוע.

למעשה, כל מה שמתרחש בתחום אמנות הקולנוע בימינו משדר התפתחות ולא צמצום; ז'נרים כמו מדע בדיוני או אנימציה שעברו תקופות ארוכות שבהן לא נוצרו בתחומם יצירות, חוזרים אחרי שנות דור – ובגדול – אל המסכים, כשהם מציגים יצירות מורכבות ומושקעות יותר ויותר – המצליחות לייצר גם הצלחות קופתיות גדולות. אלה מבוססות תמיד על גיבורים, המזוהים, מאז שנות העשרים, כשחקנים נודעים. בצד דמויות המתאפיינות בכשרים גופניים, כמו מלחמה ומחול, כמו נוריס, סטלונה וטראוולטה מושכים את הקהל גם שחקנים בעלי יכולת דרמטית פסיכולוגית, כמו ניקולסון, הנקס וויליס. בעידן האחרון במיוחד מקבלים משקל בקהל הצופים חובק העולם גם שמות בימאים כשפילברג, דבר שמצביע על מודעות גדלה של הקהל לתפקיד תהליכי יצירתו של הסרט.

בזכות תכונותיה המושכות – שבראשו השקעה משאבית גדולה - הפכה תעשיית הסרטים האמריקאית למרכז הכובד של אמנות הקולנוע בעולם. לא רק בשל כך, אך בוודאי שלא במנותק מכך, היתה לוס אנג'לס לעיר החשובה ביותר בעולם. לכן, אולי, היא גם הגדולה ביותר בעולם היום. ככזו היא מהווה ביטוי לכוח הרוח האנושית ולעוצמתה.

ניתן לטעון, לכאורה, כי מה שמושקע היום בעשיית סרט אחד יכול היה לסייע לעשות דברים "יותר חיוביים" מאשר "בידור" אך הדברים מוטעים בשני הצדדים של הענין ובכל נקודה אפשרית שלו העומדת לבדיקה. קודם כל, להיכן הולכים המליונים של עשיית סרט? הם הולכים למקום שאליו הולכים המליונים שעולה כל פרוייקט יצרני שהוא - לבני האדם הפועלים בכדי להקימו ברמות שונות של פעילות יצרנית. ענין נוסף וחשוב ביותר הוא עצם הגדרת הדברים ה"יותר חיוביים". מה יותר חיובי מלעשות סרטים? מבחינת המשמעות הרוחנית-פסיכולוגית של מקום האמנות בכלל והקולנוע בפרט בהוויה האנושית עולה כי עשיית הסרטים היא הסיוע הגדול ביותר שיכול בן אנוש אחד לתת לרעהו.

בניגוד למה שחושבים רבים כשמדובר בסיוע, לא מדובר במקרה זה בסיוע חומרי אלא בעזרה רוחנית ברמה הגבוהה ביותר, בה חוברים יחדיו אלפי אנשים בצד אחד של העולם ליצירת מסר רוחני משותף שיתפשט בעולם כולו ויביא מאות מליוני אנשים להתעוררות רוחנית. במונחים אובייקטיביים, ניתן להציל חיים באמצעות פרוסת לחם, אך לא ניתן להעניק להם באמצעות ערך חומרי את הדחיפה שיתנו להם ערכים רוחניים. אלה האחרונים, שהם המסופקים על ידי אמנות, הם מזון הרוח. בחווית החיים האנושית, שהיא רוחנית ביסודה יש למסרים היסודיים של הרוח תפקיד שאין לשער את כוחו, אך אין ספק שהוא אוצר בתוכו את מפתח ניצול האנושות את כוחה למטרות חיוביות.

התנועה הרוחנית בעולם באה לידי ביטוי קודם כל בפילוסופיה ולאחר מכן מיתרגמת להשפעות תרבותיות שהמרכזית שבהן היא האמנות. מבין יצירות האמנות, הרי זו שהיא בעלת ההשפעה הישירה הגדולה ביותר על בני אדם בעולם היא הקולנוע, המדבר בשפה שווה לכל נפש בכל אתר ואתר בעולם. בהקשר זה ניתן לומר לגבי הקולנוע האמריקני שהוא מחזיק את עתיד העולם. דבר זה, מכל מקום, תלוי במודעות העושים במלאכה, יוצרי הסרטים, אשר ככל שיכוונו את תכני יצירותיהם באופן חיובי, ישפיעו בכך על כל העולם.

נתונים נוספים