לא רק הבימאי אחראי

 

לא רק הבימאי אחראי

 

הרעיון שהבימאי לבדו אחראי לאיכותו של הסרט אינו אלא דוגמה. הבימאי יכול להיות גאון המטביע את חותמו על הסרט או טכנאי המפעיל את המערכת המשומנת שהוכנה לו על ידי אחרים. בשני המקרים התוצאה יכולה להיות סרט טוב או גרוע – תלוי במשתנים רבים אחרים.

בימאי טוב ותסריט גרוע לעולם לא יפיקו סרט טוב – אך לבימאי גאוני ותסריט בינוני יש סיכוי להפקת סרט טוב ואפילו מצויין. בימאי גרוע יכול להרוס תסריט טוב, אך לעתים רחוקות יצליח בימאי – גרוע ככל שיהיה – להרוס תסריט מעולה.

אולי הדבר החשוב ביותר שיש לזכרו הוא שיחס בין צורה בינונית לתוכן מעולה יפיקו תמיד יצירה טובה, שכן התוכן הוא עיקר העיקרים והוא יצליח "לעבור" גם אם האמצעי שמעביר אותו הוא לקוי. דומה הדבר לאדם בעל רגישות מוסיקלית גבוהה – הוא יידע תמיד לזהות נושא טוב, גם אם הוא מוסווה על ידי דרכי עיבוד וביצוע גרועות ביותר.

ביצירה קולנועית, בימאי מעולה יפיק את יצירת המופת הקולנועית הגדולה מתסריט מצויין, אך גם בימאי בינוני לחלוטין, כזה היודע את יסודות המקצוע, יצליח להפיק מתסריט כזה סרט טוב. זו הסיבה לכך שיש סרטים רבים מצויינים של בימאים בינוניים לגמרי – ויש סרטים גרועים של בימאים גאונים.

נתונים נוספים