הקלות הבלתי נסבלת של הקיום

 

הקלות הבלתי נסבלת של הקיום

THE UNBEARABLE LIGHTNESS OF BEING

בימאי: פיל קאופמן ארץ ושנת ייצור: ארה"ב 1988 זמן: 164 דקות. שחקנים: דניאל דיי-לואיס, ג'ולייט בינוש, לנה אולין, דרק דה לינט, ארלנד יוספסון

הסרט מבוסס על ספרו של מילאן קונדרה הנושא אותו שם. הוא עוסק בתיאור קורותיו של תומס, רופא-מנתח ושובר לבבות צעיר מפראג, בתקופות השינויים הפוליטיים שאירעו בצ'כוסלובקיה בשנות הששים והשבעים של המאה. בימאי טוב, שחקנים מצויינים ותסריט מעולה חוברים יחדיו להציג מסכת אירועים שיש בהם מגוון רחב של היבטי חיי אנוש: ליריקה, אירוטיות, הרפתקאות, אהבה, קנאה, ידידות, עצב ושמחה, כרוכים כולם כיחידה מאוחדת המשקפת את חיי היחידים והערכים האנושיים באירופה המזרחית.

מהו החופש לאדם?

הנושא הראשי של הסרט הוא ח ו פ ש. מבחינה זו, מהווה הסרט דיון בבעיית החופש בישומים השונים של נושא מופשט זה. אנו עוקבים אחרי רמות שונות, או היבטים שונים בחייהם של צעירים צ'כיים, בהם מופיעה בעיית החופש ומאלצת אותם להתייחס אליה, החל מחופש מיני וכלה בחופש מדיני. בסרט מועלות שאלות שונות בדבר מקומו של החופש בחיי האדם. ביניהן: מהי משמעות מושג החופש? האם החופש לאדם הוא ענין של צורך או של מותרות? האם החופש הוא באמת מצב טוב של האדם או, אולי, אין האדם מתאים לחיות במצב של חופש? האם יש קשר בין מושג החופש בשימושו ביחסים רומנטיים בין גבר לאישה לבין שימושו בחיים הפוליטיים? האם חופש צריך להיות מוחלט או שיתכן – ואולי אף רצוי - שילוב בין חופש לכפייה?

בכל אלה, שמתארים את המורכבות של נושא החופש ברבדיו השונים, החל מהחופש האישי וכלה בחופש הפוליטי, מטפל הסרט דרך סיפור עלילה מרתק וחביב המתאר את יחסיו של צעיר צ'כי עם ידידיו ואהובותיו בפראג של ימי ה"אביב" הפוליטי של שנות ה60.

נתונים נוספים