יום ראשון הגדול

 

יום ראשון הגדול ANY GIVEN SUNDAY

בימאי: אוליבר סטון. שחקן: אל פצ'ינו

 

היחיד מול הקבוצה הוא שאלת היסוד המטופלת בסרט זה בצורה הטובה ביותר – זו המציבה את התשובה הנכונה לבעיה: הסרט ממחיש את העובדה שהיחיד הוא המפתח לפעילות הספורטיבית הקבוצתית - והוא והקבוצה ימצאו את השלמות, כאשר היחיד ילמד למצוא את מיצויו במסגרת שיתוף הפעולה הקבוצתי וכאשר הקבוצה תוכל למצוא את הדרך לתמוך ביכלתו בצורה שתאפשר לו לממש את עצמו.

מנהלת הקבוצה, שהיא גם בעליה, מוצאת את עצמה בדיוק באותה דילמה הניצבת לפני השחקן השחור הצעיר: האם להעדיף את טובת עצמה על פני טובת הצוות או לא – והיא לומדת את אותו שיעור, אם כי בצורה הקשה ביותר: היא לומדת שבמערכת שלה הבוגדים יכולים להסתתר במקומות רבים יותר, כי המערכת שלה הרבה פחות ברורה ובהירה מזו שנמצאת ומתרחשת על כר הדשא.

היחס בין תדמית ועיצוב חיצוני לבין מה שנמצא מתחת לפני השטח חזק ביותר וברור לכל כי ענין התדמית עומד במקום ראשון. למעשה, ענין זה כל כך חשוב עד שרוב האנשים מקריב למענו ערכים גדולים וחשובים. עם זאת, על אף שלל האינטרסים שיש לאנשים, אין ספק שמה שגורם להם להיות מעורבים במשחק הוא הנצחון ותחושת הנצחון אשר מועצמת על ידי תחושת ההשתתפות של הצוות. הצורך של האדם בתחושת נצחון הוא הנושא החשוב שעומד ביסוד הסרט – והוא יכול להוות בסיס למחקר רב חשיבות לגבי האושר האנושי.

פרמטרים חשובים נוספים שקיימים בסרט הם, כמובן, היחס לערכי העבר מול ערכי ההווה, היחס בין שחורים לבנים, בין מעבידים לעבדים – והקשר הגברי-נשי.

נתונים נוספים