סניקרס

 

ס נ י ק ר ס S N E A K E R S

 

בימאי: פיל אלדן רובינסון ארץ: ארה"ב 92

שחקנים: רוברט רדפורד, דן אקרויד, בן קינגסלי, מרי מקדונלד, ריבר פניקס, סידני פואטייה

חבורה מיוחדת במינה של מומחים יחידאיים מספקת שירותי בקרת בטחון למוסדות בנקאיים ולמשרדים שונים. בגלל לחץ ממשלתי, הם מקבלים על עצמם משימה החורגת מתחום הפעולה השגרתי שלהם וגובלת בריגול. תוך כדי ביצוע המשימה מובהר לחברי הקבוצה כי הם הסתבכו קשות וכי הם מסכנים לא רק את עצמם אלא גם את החברה כולה.

בתוך עלילה מורכבת ומסתעפת ההופכת למסובכת יותר ויותר, מגיש לנו הבימאי רובינסון ("שדה החלומות") סרט עטור כוכבים העשוי במומחיות, על כמה מהנושאים המעסיקים היום יותר ויותר אנשים בעולם:

א. ריכוז המידע ככוח: הסכנה הרבה שקיימת באפשרויות המדעיות-טכנולוגיות של זמננו בתחום ריכוז המידע והשליטה בו. האפשרות של גופים שליליים לתמרן באמצעות מידע את חייהם של בני אדם וגופים שונים, לרבות גופים פיננסיים, יוצרת תחום רחב של אפשרויות פשיעה שלא היו קיימות לפני כן ועל כן גם בעיות מוסריות חדשות.

ב. אי אמון חברתי: היכולת של גופים שונים, בין היתר גופים ממשלתיים, להציג את עצמם כמייצגים את האינטרסים של האזרחים ולפעול כנגד זכויותיהם הפרטיות עלולה ליצור משבר אי אימון שבו האזרחים לא יוכלו יותר לבטוח באף אחד ובשום דבר כי מאחורי כל מהות שמציגה מסווה אמין עלול להתחבא גורם עויין.

ג. זכויותיו של היחיד: היכן מקומם של זכויות האדם היחיד בחברה ההולכת ונהיית מתוחכמת יותר ויותר, שבה קשה לסמוך על אנשים, שבה איש איננו יכול להיות חופשי מחדירה לעניניו הפרטיים, מציתות ומעקב? איך יכול היחיד לפקח על כך שזכויותיו נשמרות בחברה והוא איננו נבזז על ידי פושעים, ממשלות או מוסדות כספיים?

נתונים נוספים