קצרצרים

 

תת-ז'נר בסרטי מתח-משטרה: צמדי שוטרים. סרט זה הוא סטירה על החוק. ז'נר הצמדים הוא גרסה של העקרון של מורה-תלמיד וגם ביטוי של פער הדורות לכל ענין.

 

-----

 

"על היהודים להבין שכדי לנצח עליהם להיראות מובסים" מתוך "אהבה ממבט ראשון", סרטו של קלוד ללוש, הבימאי הצרפתי-יהודי.

 

-----

 

צפיה בסרטים מתקופת הסרט האילם מחדדת את התפישה הלא מושגית. לשחור-לבן יש גם אפקט של פסל לא צבוע והוא מעודד הפשטה באותו מובן שבו עומד הרישום מול הציור הרב-גוני.

-----

 

ב"תלמה ולואיז" וב"הנמלט" הארווי קיטל מציג בלש שמפתח רעיון חיובי על זה שאחריו הוא רודף – ביטוי של בחירה מחודשת עפ"י הצטברות העדויות החדשות ובמובן זה ביטוי של אובייקטיביות.

-----

 

חשוב ביותר לדעת - ולזכור - כי בסרטים מועבר ידע פילוסופי שעיקרו שאלות ובעיות לדיון. במובן זה זמן סרט הוא זמן דיון – ובין אם דיון זה מתרחש במודע או לא, הוא תורם להתפתחותו הרוחנית של הצופה.

 

-----

 

מלוין ועד אלן

בחלק לא קטן מסרטי וודי אלן מופיעים זונות וסרסורים. אלה מייצגים את האידיאלים האסתטיים של השמאל מברטולד ברכט ועד לחנוך לוין.

 

-----

 

 

היום, מהווה אמנות הקולנוע את הנתיב הראשי להתפתחות האנושות ככלל.

 

-----

 

בשל האופי המטפיסי של האמנות מקבלת כל יצירת אמנות מעמד פוטנציאלי של "איזם".

 

-----

בשל כמות המידע העצומה שיש באמנות המצולמת של הסרטים, יש להניח שבעתיד ייהפכו הם למאגר עובדות לגבי מצבו הרוחני של האדם בתקופה שבה נוצרו כמו, למשל, לגבי השאלה מה היו התנאים, ההנחות והסיבות שהביא למוות, הרג ורצח של בני אדם בחברה.

 

-----

 

בסיום "חמש נשיקות חנק" מסרב הגיבור, בלש יהודי, לסלוח לרוצח הגוסס, אחרי שבאמצע העלילה הוא נתן לו סליחה אוטומטית בטלפון. כמה משמעותי!

 

-----

 

"כשהייתי צעירה הלכתי לאוניברסיטה כדי ללמוד בה ולא כדי לכבוש אותה..." משפט ראוי לציון מתוך "המסיבה של דון".

 

 -------

מה משותף ל"סירנו דה ברז'רק'", "בכבלי אנוש" ול"ריצ'רד השלישי"? המיקוד על הפגם הגופני והשלכותיו של זה על רוח האדם.

 

נתונים נוספים