קולנוע עכשיו

א

כלים שלובים **

סיפורו של משבר המתרחש בין חברי רביעיית מיתרים ותיקה ובעלת הסטוריה ארוכה של שיתוף, בגלל מחלתו של הצ'לן, הכופה עליו להודיע לחבריו על פרישתו מהצוות. בשל גילוי עצוב זה נאלצים כל שאר שלושת החברים באנסמבל להעריך מחדש הן את תפקידיהם המוסיקליים והן את יחסיהם ההדדיים, שחלק מהם מקצועיים-אמנותיים, חלק משפחתיים ורומנטיים, לקראת השלב החדש של חייהם. 

סרט שטעון ברגעי התבוננות מדוקדקת על הרגישויות המתבטאות במקצוע הביצוע המוסיקלי הקלאסי, ולפיכך במישור הייחודי לכך במימד האנושי הכללי.

 

ארץ יבשה****

סיפורה של משפחה דרומית החיה בארה"ב של תקופת איסור הסחר במשקאות אלכוהוליים. כמו רבים מתושבי הסביבה עוסקים גם בני המשפחה בייצור ומכירה של בקבוקי משקה מתוצרת בית ובמקביל מנהלת עימותים עם גורמים שונים המאיימים עליה, הן מצד שלטונות החוק והן מצד גורמי עולם תחתון המעוניינים אף הם בחלק מהרוויחים.

הסרט עשוי ברמה טובה, המשלבת קשיחות ואלימות עם רגישות ועדינות. 

 

הורג אותם ברכות***

משחק פוקר אליו פורצים שני שודדים צעירים מביא את מארגניו להזמין מתנקשים מיומנים כדי לפתור את הבעיות שהדבר יוצר. אחד מהמתנקשים, מקצוען בדרגה גבוהה, בעל תודעה כלכלית-פוליטית מגובשת, מסכן את האשראי שלו לאחר שהוא ממליץ לשתף בפעולה מכר ותיק המתגלה כאלכוהוליסט מזדקן שכבר איבד את יכולתו.

סקירת עולם הפשע המוצגת ביצירה עשוייה ביעילות ובמיומנות ומתמקדת במערכות היחסים בין גברים בעיקר, כאשר ברקע מופיע נשיא ארה"ב המציג את גישתו הפוליטית-כלכלית.

 

איום מבפנים***

במארב מתוכנן של רעול פנים בלובי של מלון בווסטאנד, נרצחים סוחר נשק ושני שומרי הראש שלו. בתיק שנחטף ממנו היה חומר נפץ יקר, ששימש מאוחר יותר לפעולת מחבל מתאבד במסעדה לונדונית. סוכן חשאי הנלחם בטירור לוקח על עצמו למצוא ולחסל את האחראים לפעולת הטירור ואת מפעיליהם. אחד מהם, מוסלמי צעיר, שהוכשר למשימה, מתלבט לגבי ההיבטים המוסריים והפוליטיים המעורבים בה ומציג את דילמת ההגדרה העצמית שמוסלמי מתמודד עימה במערב.

 

בסרט המעודכן מועלות הדילמות הכרוכות בטירור האיסלמי מנקודת המבט הבריטית של ימינו. על רקע בעיית ההערכה השלילית שיש לאנשי הרוח של היום בבריטניה עם מדיניות ישראל כלפי הטירור מאפשר סרט זה להבין את הבעייתיות שקיימת בהזדהות עם הטירוריסט. 

סקייפול ****

בסרט העכשווי והאחרון (בינתיים) בסדרת ג'יימס בונד בוחנת עלילת הסרט את נאמנותו של הסוכן 007 )דניאל קרייג) את יחסו אל המנהלת המבצעית שלו, 'אם' (ג'ודידנץ'), כאשר העבר מגיח אל ההווה כדי לרדוף אותם בדמות סוכן חשאי לשעבר, המגלה מיומנות רבה.

הסרט מבויים ביכולת ורמה טובות ביותר, המשלבות בין טכנולוגיית המחשבים ובין עימותים ומרדפים והתמודדיות אלימות וקשות.

 

 

ברברה***

במזרח גרמניה הנתונה בסד השלטון הקומוניסטי מבקשת ברברה ויזתיציאהלמערב ומוענשת על כך ב"הגלייה" לעיירה פרובנציאלית שבה ביתחוליםקטן. תוך כדי מערכת יחסים שהיא קושרת עם מנהלה הנוכחי המנהל אחריה מעקב עבור המשטרה החשאית היא מתכננת עם מאהבה ממערב גרמניה להימלט באופן לא חוקי מן המקום.  

 

בעשייה מדודה ומדוייקת מצליח בימאי הסרט, שזכה לפרסים רבים על עבודתו, להמחיש את טעם החיים בעולם הדיקטטורה הסוציאליסטית, שבה כל אדם נשלא על ידי מנגנון פוליטי ולא פחות מזה משתתף בשליטתו של זה על אחרים.

 
 
 
 
 
 

נתונים נוספים